דום נשימה חסימתי

דום נשימה חסימתי (Obstructive sleep apnea) הינו מצב חמור ואף מסכן חיים. הסכנות בדום נשימה חסימתי בלתי מאובחן כוללות התקפי לב, שבץ, דופק בלתי סדיר, יתר לחץ דם, מחלות לב וירידה באונות. דום נשימה חסימתי גם גורם לעייפות במהלך היום העלולה להוביל לתאונות, פגיעה ביעילות ובעיות במערכות יחסים.

העמותה הלאומית לשינה בארה"ב מעריכה כי 18 מיליון מבוגרים בארה"ב סובלים מדום נשימה חסימתי וכי גם בקרב ילדים קיימת מעורבות של כ2-3%. לעיתים אנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי כלל אינם מודעים לכך. במידה ומישהו קרוב אליך מדווח כי אתה נוחר ומתעורר בפתאומיות משווע לאוויר, עליך להתייעץ עם כירורג פה ולסתות.

מה זה דום נשימה חסימתי?

במהלך השינה דרכי האוויר העליונות עלולות להיחסם ע"י רקמה עודפת, שקדים גדולים או לשון מוגדלת. בנוסף, לעיתים תורמים לבעיה גם שרירי דרכי הנשימה שעוברים הרפיה וקורסים במהלך השינה, מעברי האוויר האפיים ומיקום הלסתות. הפסקת הנשימה ("אפניאה"), הנגרמת כתוצאה מפקטורים אלו, מביאה לפקודה מהמוח להעיר את האדם במידה שתספיק לאתחל את תהליך הנשימה. דום נשימה מוגדר לרוב כנוכחות של מעל ל-30 אפניאות במהלך 7 שעות שינה. במקרים חמורים אפניאות יכולות להימשך אף 60-90 שניות בתדירות של עד 500 פעמים בלילה.

דרכי טיפול

כירורג פה ולסתות יבחר בטיפול המתאים בהתאם לחומרת הדום נשימה החסימתי – קל, בינוני או חמור. הטיפול יכול לנוע בין שינוי הרגלים למתקנים אוראליים ולמכשיר לחץ אוויר. טיפול כירורגי יכול להוות אלטרנטיבה מוצלחת לחלק מהמטופלים, אך חשוב לזכור כי אין טיפול כירורגי שקיימת הסכמה מוחלטת לגבי הצלחתו. לכל מטופל יש מבנה שונה של האף והגרון ועל כן לפני החלטה על ניתוח כירורג פה ולסתות ימדוד את נתיב האוויר במספר נקודות ויחפש אזורים של זרימת אוויר בלתי תקינה בין האף לריאות.

לכירורג פה ולסתות יש ניסיון ניכר והכשרה מתאימה לבצע את הפרוצדורות הכירורגיות הבאות:

  • ענבל, חיך, לוע אנגיופלסטיקה (Uvulopalatopharyngoplasty) – פרוצדורה המקצרת ומקשיחה את החך הרך ע"י הסרה חלקית של הענבל ושל קצה החך הרך.
  • סספנציה של עצם ההיואיד – עצם ההיואיד ממוקמת מעל לגובה סחוס התירואיד (Adam's apple). פרוצדורה זו קושרת את עצם ההיואיד לסחוס התירואיד וכך מייצבת את חלק זה של דרכי האוויר.
  • קידום של שריר מקדם הלשון (Genioglossus) – פרוצדורה זו מהדקת את גיד הלשון הקדמי ומפחיתה את יכולת תנועת הלשון לכיוון הגרון. ניתוח זה מבוצע לרוב יחד עם לפחות אחת משתי הפרוצדורות הקודמות שתוארו.
  • קידום הלסתות (Maxillomandibular advancement) – בפרוצדורה זו מזיזים את הלסת העליונה והתחתונה קדימה ביחד עם הרקמות הרכות של הלשון והחך וכך פותחים את דרכי האוויר. למטופלים מסוימים פרוצדורה זו הינה הטכניקה היחידה שמסוגלת לייצר את מעבר האוויר הדרוש.