שתלים דנטאליים

כיום, יותר ויותר אנשים עוברים החדרת שתלים דנטלים להחלפה של שיניים חסרות. שתלים אלו הינם פתרון ארוך טווח המוטמע בעצם הלסת בצורה דומה לשיניים טבעיות. לשתלים אלו יש אף יתרון על פני שיניים טבעיות בכך שאינם מפתחים עששת. בניגוד לגשרים קבועים או תותבות נשלפות, שתלים אינם פוגעים בשיניים בריאות סמוכות ואינם גורמים לאיבוד עצם בלסת. במידה והם מתוחזקים בצורה נכונה, שתלים דנטלים יכולים להחזיק מעמד למהלך כל החיים.

ניתוח להחדרת שתלים דנטלים הינו כמובן פרוצדורה כירורגית ורצוי כי יבוצע ע"י כירורג מיומן. כירורג פה ולסתות עבר הכשרה ייעודית בה למד על מורכבות העצם, העור, השרירים והעצבים המעורבים וזאת על מנת להבטיח את התוצאות הטובות ביותר האפשריות. מחקר מ2014 הראה הצלחה גבוהה יותר בהחדרת שתלים דנטלים כאשר הם מבוצעים ע"י מומחה.

שתלים דנטלים מיוצרים ממתכת טיטניום שעוברת "איחוי" עם עצם הלסת בתהליך הנקרא "אוסטאואינטגרציה". אין קיצור דרך סביב תהליך זה האורך לרוב מספר חודשים לאחר החדרת השתל לעצם הלסת. אוסטאואינטגרציה הינה הסיבה ששתלים דנטלים אינם מחליקים החוצה או מייצרים קולות מביכים בניגוד לתותבות. זו גם הסיבה שספיגת עצם לרוב אינה בעיה במקרה של שתלים דנטלים.

לאחר יותר מ20 שנים של שימוש בשתלים, מרבית השתלים הדנטלים שהוחדרו ע"י מומחים בכירורגית פה ולסתות בארה"ב ממשיכים לתפקד ברמה גבוהה. חשוב מכך, המטופלים שקיבלו את השתלים הללו עדיין מרוצים וחושבים כי ביצעו את ההחלטה הנכונה.