מפרק לסתי-רקתי וכאב פנים

מפרק לסתי-רקתי (TemporoMandibular-Joint) הינו מפרק קטן הממוקם קדמית לאוזן באזור בו מתחבר בסיס הגולגולת עם הלסת התחתונה. מפרק זה מאפשר ללסת התחתונה לנוע ולתפקד.

הפרעות במפרק הלסתי-רקתי הינן שכיחות. מטופלים עם הפרעות במפרק הלסתי-רקתי יכולים לחוות מגוון סימפטומים כגון כאבי אזניים, כאבי ראש והגבלה בפתיחת הפה.

כאשר מופיעים סימפטומים של הפרעה במפרק הלסתי-רקתי יש להתייעץ עם כירורג פה ולסתות. בתור מומחה של אזור הפה, השיניים והלסתות, לכירורג פה ולסתות ההכשרה המתאימה לאבחן את ההפרעה בצורה הנכונה. אבחון של הפרעות במפרק הלסתי-רקתי הינו מורכב ועלול לדרוש פרוצדורות דיאגנוסטיות שונות. במקרים מסוימים קיים צורך בהדמיות ייחודיות של אזור המפרקים. לעיתים יפנה כירורג פה ולסתות את המטופל למומחים אחרים מתחום הרפואה או רפואת השיניים או לפיזיותרפיסת.

טיפול

הטיפול נע בין טיפול שמרני דנטאלי/רפואי עד לטיפול כירורגי מסובך. כתלות באבחנה, הטיפול יכול   לכלול שימוש קצר טווח בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS) לכאב והרגעת השרירים, סד לילה ואף טיפול/יעוץ להקלה על מתח. במידה והטיפול השמרני אינו מצליח או אם קיים נזק חד משמעי למפרק הלסתי-רקתי, יתכן וקיימת אינדיקציה להתערבות כרורגית. ניתוח יכול לכלול ארתרוסקופיה (שיטה הדומה לשיטות האורתופדיות המשמשות לבדיקה וטיפול במפרקים גדולים יותר כמו הברך) או תיקון של רקמה פגועה בגישה כירורגית ישירה.

ברגע שהפרעה במפרק הלסתי-רקתי מאובחנת בצורה הנכונה, כירורג פה ולסתות מסוגל לספק טיפול מתאים להקלה על הבעיה.